Prostějov, 21.3.2023 - Systém pro přidělování dotací sportovním oddílům v Prostějově není podle Pirátů nastaven správně. TJ Prostějov, který má za sebou úspěchy na národní i mezinárodní úrovni a 15x víc členů než TJ Sokol Vrahovice totiž dostal menší podíl finanční podpory. Systém přidělování dotací je podle Pirátů potřeba nastavit tak, aby byl transparentní a bylo skutečně jasné, na jakých kritériích při rozhodování záleží.

TJ Prostějov má 978 členů a 57 trenérů a funguje v něm 9 sportovních oddílů. Jedná se o nejpočetnější sportovní základnu v Prostějově. Sportovci se v rámci plavání účastní soutěží na úrovni Mistrovství ČR a v rámci gymnastiky se někteří dokonce připravují i na Olympiádu. Je to samozřejmě časově i finančně náročné, protože hlavně plavci*plavkyně musí často trénovat, na což samozřejmě potřebují bazén a jeho pronájem není zadarmo. Roční členský příspěvek se např. u dětí věku 12 let ve sportovním oddílu pohybuje kolem 11 000 korun.

TJ Sokol Vrahovice má dle statistik Národní sportovní agentury 64 členů a 22 trenérů a funguje v něm jeden mužský fotbalový oddíl, který hraje II. okresní ligu Prostějova a několik věkových kategorií působí v mládežnické soutěži na okresní úrovni. Časová a finanční náročnost není tak dramatická. Trénuje se v průměru 1-2x týdně a peníze jdou na správu fotbalového stadionu. Lze odhadovat, dle jiných podobně velkých fotbalových oddílů, že roční členský příspěvek dosahuje maximálně částky 3 000 korun.

„Rozdíl mezi těmito dvěma oddíly je, myslím, víc než jasný, přesto má TJ Sokol Vrahovice vzhledem k jeho rozpočtu dostat větší podíl podpory. TJ Prostějov žádal o dotaci ve výši 1 300 000 Kč, dostane však jen 63 % žádané částky, tedy 830 000 Kč, což je zhruba 10 % z celkového rozpočtu oddílu. TJ Sokol Vrahovice žádal o 150 000 Kč a dostane 100 000 Kč, což je 66 % žádané částky a 21 % z jeho celkového rozpočtu. Jak je to možné? Podle hodnocení sportovní komise je úroveň soutěží a časová náročnost u TJ Sokol Vrahovice mnohem vyšší a stejné je to i u finanční náročnosti. Lze jen doufat, že na výši dotace a takto nastaveném “nesystému” nemá vliv skutečnost, že předsedou TJ Prostějov je Aleš Matyášek, dlouhodobý kritik vedení města a opoziční zastupitel. Za jeho oprávněné výroky však budou neoprávněně byti členové TJ Prostějova,“ popisuje situaci zastupitel města Jan Mochťák.

Celý systém je dle vyjádření vedení města vystavěn transparentně, spravedlivě a předvídatelně. Při pohledu na určené podíly poskytnutého financování však není možné najít žádný logický matematický vzorec, který výši dotace z veřejných zdrojů určuje. Často se vychází z jisté tradice toho, kolik bylo přiděleno rok či dva roky zpátky. Aniž by poskytnutá podpora reflektovala třeba zvýšené náklady různých oddílů ve spojitosti s nárůstem cen energií v posledním roce či záměry rozvoje - pokud tedy nejde o fotbal či tenis. Zcela chybí možnost vyhodnocení účelnosti takto vynaložených prostředků.

„Jsem přesvědčen, že je možné nastavit transparentní systém podpory, který bude na jednu stranu garantovat sportovním oddílům jistou výši minimální částky do dalších let a současně i nabídne prostor pro individuální rozvoj v příslušném roce. Je nutné celý systém bez jasných pravidel a nepochopitelných rozhodnutí změnit. Je to významné nejen pro sportovní organizace, ale především pro uživatele - děti i dospělé. Musíme se maximálně zasadit o to, aby se sportování dětí v Prostějově nestalo výsadou jen pro domácnosti s vyššími příjmy,“ dodává Petr Lysek, člen sportovní komise v Prostějově.