Prostějov, 14.2.2024 - V Prostějově rezonuje otázka prodeje městského majetku. Zastánci poukazují na to, že zbylý městský majetek je potřeba opravit a to je nutné z něčeho platit, ale opravdu chceme vytloukat klín klínem?

Dům číslo 15 na Žižkově náměstí je na prodej. Město se tak chystá zbavit pěti bytových a dvou nebytových prostor s cílem získat prostředky na opravy jiných domů. Tento krok však vyvolává otázky o dlouhodobé strategii rozvoje městského bydlení a o tom, zda se nejedná o krátkozraký přístup k řešení finančních potřeb. 

Prostějov, s populací 43 tisíc obyvatel, disponuje zhruba tisícovkou bytů, což je v porovnání s jinými městy stejné velikosti nedostatečné. Na příkladu Krnova, který při polovičním počtu obyvatel spravuje 1500 bytů a neustále investuje do jejich modernizace a rozšiřování, je vidět, že existují efektivnější způsoby, jak zabezpečit dostupné bydlení pro všechny skupiny obyvatel.

Argument, že město nemá dostatek financí na opravy, ztrácí na váze v momentě, kdy se najdou prostředky na rekonstrukci fotbalového stadionu. To vyvolává další otázku ohledně priorit a způsobu, jakým jsou alokovány městské zdroje.

Zmíním proto několik alternativních řešení. Otevřeme diskusi pro zvýšení nájemného, které by bylo nižší přibližně o 30 – 40 % než ceny tržní (cca 200 Kč/m2 - 250 Kč/m2) a peníze by se mohly použít právě na opravy. Samozřejmě navýšení přizpůsobme tak, aby nepoložilo rizikové skupiny. Stejně tak můžeme otevřít diskuzi pro navýšení daňových odvodů z nemovitých věcí např. v průmyslových oblastech a vybrat tím více peněz do městského rozpočtu právě na rozvoj bytového fondu. Letos se navíc spouští řada dotačních titulů EU určených pro samosprávy, které můžeme využít na rekonstrukci, stavbu i výkup.

Negativní důsledky prodeje městského majetku zahrnují i riziko proměny dostupných bytů na luxusní rezidence, ztrátu kontroly nad správou nemovitostí nebo proměnu celých městských částí. 

Přestože správa městského bydlení může být náročná, její výhody pro strategický rozvoj města a jeho obyvatele jsou nezpochybnitelné. Prodej městského majetku představuje krátkodobé řešení, které může mít dlouhodobé negativní důsledky pro dostupnost bydlení a kvalitu života v Prostějově.