Prostějov 20.2.2023 - Město Prostějov se chce distancovat od společného projektu Odpady Olomouckého kraje a místo toho využít k úpravě odpadu soukromou společnost. Touto cestou však občané ani město nebudou mít žádnou jistotu stabilních cen za odpady. Piráti jsou jednoznačně proti a staví se za společný krajský projekt.
Nakládání s odpady společně v rámci kraje je strategický krok, který stabilizuje ceny a nechá odpad jako strategickou surovinu ve veřejných rukou. Je však potřeba, aby se na tom podíleli všichni. Prostějov je důležitým partnerem projektu a bez něj to nebude efektivně fungovat. Navíc Prostějov již riziko privatizace zná. Peníze lidí za vodu se dostaly do rukou koncernu Veolia kvůli neodpovědnému jednání politiků a vedení městských vodáren, z nichž mnozí mají posty v Moravské vodárenské. Může jít tak o další prospěchářské zajištění si pozic v soukromé firmě na úkor občanů města.
„Původním plánem nakládání s odpadu bylo nashromáždit odpad v překladištích a zasmluvnit ve spalovně, která se měla vybudovat. Změnila se však odpadový realita a odpad je před spálením potřeba upravit. Touto cestou šla i krajská Servisní společnost a to bez ohledu na fakt, že spalovna (Veolia Přerov) vznikla i bez krajského přičinění. Spaluje však jen upravený odpad na tuhé alternativní palivo,“ říká pirátský zastupitel Jan Mochťák.
„Odpad na tuhé alternativní palivo musí upravit buď obecní společnost nebo soukromá společnost. Obecní společnost (kterou je i Servisní společnost) má za cíl provádět službu pro své akcionáře co nejlevněji a je také pod jejich přímou kontrolou. Naopak soukromá společnost má za cíl tvořit zisk a investiční náklady logicky promítne do koncové ceny. Pokud Prostějov zvolí cestu soukromé společnosti, pravděpodobně nebude mít žádnou garanci stabilních ceny. U obecní společnosti je však jistota stabilní nákladové ceny,“ říká pirátský krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída.
V rámci projektu krajských odpadů je zřízena Servisní společnosti, která bude nakládat s odpady v rámci kraje. Jedná se o komplexní službu, jež zajistí svoz, odbyt ostatních druhů odpadu, dotřídění odpadu a úpravy zbytkového odpadu na tuhé palivo a jeho následné spálení. Servisní společnost je díky tomu schopná reagovat na tržní podmínky, spolupracovat s různými recyklačními odvětvími a být tak variabilní. Navíc přináší jistotu, že po zákazu skládkování v roce 2030 bude s odpadem nakládáno legálním způsobem.
„Prostějov musí brát ohled na menší obce, pro které je projekt Odpady Olomouckého kraje ideální. Malé obce jsou téměř v pozici rukojmích a doufají, že se jich nějaká svozová společnost ujme. V rámci Servisní společnosti by měly výrazně lepší vyjednávací pozici i směrem k nadnárodním svozovým společnostem,“ dodává Adéla Čečmanová, pirátská členka prostějovské komise pro životní prostředí.