Prostějov, 29.6.2023 - Piráti připravili dotazník, který zmapoval zapojení mladých lidí do veřejného dění v Prostějově a okolí. Otázky se zaměřily na názory mladých lidí na kulturu, sport, architekturu, životní prostředí či vzdělávání a školství. Výsledky ukazují, že mladým budoucnost Prostějova rozhodně není jedno a nejsou plně spokojeni s tím, kam se město ubírá. Do aktivního rozhodování o směřování města se chce zapojit přes 40 % z nich.
„Prostějov musí být městem pro všechny generace. Pokud chceme, aby se město rozvíjelo, vznikaly tu nové projekty a iniciativy a abychom se společně posouvali kupředu, nemůžeme nechat mladé a talentované lidi odcházet jinam. Budoucnost je totiž právě v jejich rukou. Chceme je proto podpořit a zapojit do místního veřejného dění tak, aby jejich slovo mělo váhu. Cílem je vytvořit město všech generací, které mladým nabídne příležitosti a pomocnou ruku k seberealizaci. To je hlavní motivace výzkumného šetření, na jehož výsledcích můžeme stavět,“ říká pirátský zastupitel a spoluautor dotazníku Jan Mochťák.
Základní shrnutí ukazuje, že:
- Přes 50 % dotázaných aktivně sleduje politické a veřejné dění v Prostějově. Nejvíce informací získávají na sociálních sítích od svých blízkých nebo z běžné diskuze s lidmi. Až na třetím místě jsou sociální sítě města a daleko za nimi webové stránky města.
- Středem zájmu mladých jsou hlavně oblasti kultury (66,2 %), životního prostředí (55,9 %) a školství (51,5 %). Velkou pozornost má však také sport (42,6 %) nebo bezpečnost a prevence (27,9 %).
- Vznik studentského parlamentu podporuje 85 %. Přes 40 % dotázaných by se pak do jeho činnosti rádo zapojilo.
- Celkem 79 % dotázaných požaduje rozšíření nabídky prostějovského kulturního léta o alternativní i moderní hudbu.
- Téměř 77 % mladých vnímá jako nezbytné brzkou rekonstrukci KASC a přilehlého okolí.
- Výstavbu městských nájemních bytů považuje za důležité celkem 72 % respondentů.
- Více než 64 % mladých by omezilo rozšiřování stavebních ploch na úkor zeleně a zemědělské půdy.
„Studenti a mladí nejsou se vším spokojeni. Vadí jim například, že město nemá jasný plán budoucího rozvoje. Hodně rezonuje vztah, resp. neúcta města k veřejné zeleni a veřejnému prostoru nebo neexistující kultura a „mrtvé“ centrum. Zmiňují také nedostatek příležitostí pro mladé (jak v případě práce, tak třeba v bydlení) a celkový pocit, že město se svou aktivitou zaměřuje na spíše starší věkové skupiny,“ dodává pirátský člen školské komise a spoluautor dotazníku Vít Spíchal.
Do výzkumu se zapojilo celkem 68 účastníků ve věku 15-25 let. Celkem 52 % dotázaných studuje místní gymnázium (35 osob), 26 % vysokou školu (18 osob), 19 % střední školu s maturitou (13 osob), 3 % učební obor (2 osoby). Dotazník vyplnilo 48,5 % žen (33 osob), 48,5 % mužů (33 osob) a 3 % respondentů (2 osoby) si zvolilo možnost pohlaví neuvádět. Z hlediska věkové struktury bylo 66 % odpovídajících ve věkové skupině 15 - 20 let (45 osob), 25 % bylo starší 21 let (17 osob) a 9 % bylo 14 let a méně (6 osob). Volné dotazy rozsáhle vyplnilo celkem 60 % respondentů (41 osob).