Město neví, co s odpady. Linku na výrobu tuhého alternativního paliva chce stavět v centru Prostějova. Piráti jsou proti tomu a dál stojí za projektem krajských odpadů

18. října 2023
Město neví, co s odpady. Linku na výrobu tuhého alternativního paliva chce stavět v centru Prostějova. Piráti jsou proti tomu a dál stojí za projektem krajských odpadů

Prostějov, 18. 10. 2023 - Město Prostějov neví, co s odpady. Na jaře opustilo projekt krajských odpadů a spoléhalo na stavbu linky na tuhá alternativní paliva v Biskupicích či Mostkovicích. Obyvatelé obou obcí to však odmítli. Firma FCC, v níž má město významný podíl, tak chce stavět přímo v Prostějově, 200 metrů od obytných domů. Piráti jsou proti tomu a dál stojí za projektem krajských odpadů.

„Projekt krajských odpadů dával smysl - je přímo v rukou měst a obcí, zvládne udržet stabilní ceny a je plně soběstačný. Navíc se počet zapojených obcí stále zvyšuje. Prostějovu to však nebylo dost dobré. Místní vedení sice nemělo žádná data, ale tvrdilo, že lepší variantou je zpracovávat odpad v Biskupicích či Mostkovicích. Jenže místní tu linku nechtěli, čemuž se nemůžeme divit. Změna legislativy i konec skládkování se blíží, a tak město, které očividně neví kudy kam, ve spolupráci s firmou FCC vymyslelo stavbu linky přímo v Prostějově. Tahle varianta přitom nikdy nebyla zmíněná a nepočítalo se s ní ani když se odcházelo z krajského projektu,“ říká pirátský zastupitel Jan Mochťák.

Tuhé alternativní palivo se využívá třeba v cementářských pecích. Kapacita prostějovské linky je navržena na 50 000 tun ročně ve dvousměnném provozu. Linka má být v provozu od 6:00 do 22:00 a má zpracovávat komunální i průmyslový odpad a zbytky z třídění druhotných surovin.

„Základní ekonomická rovnice je jasná - větší objem snižuje cenu služby - proto dává projekt krajských odpadů smysl. Odpad by byl navíc zpracováván mimo Prostějov, bez zátěže na infrastrukturu, ovzduší i rozptylové podmínky, které patří v Česku k dlouhodobě nejhorším. Prostějov navíc leží ve špatně větraném „dolíku“, což může za to, že je tu kvalita vzduchu dlouhodobě špatná. Projevuje se to třeba tím, že na podzim a v zimě tu mnohem více dětí trpí respiračními onemocněními. A linka na zpracování odpadu tuhle situaci rozhodně nezlepší. Naopak,“ dodává Mochťák.

Piráti proto dál stojí za tím, že by se měl Prostějov přidat k projektu krajských odpadů. Je otázkou, proč to vedení města tolik odmítá…

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti navrhli veřejné setkání k petici proti rekonstrukci sportoviště RG a ZŠ Otto Wichterleho. Zastupitelé návrh odmítli

Piráti navrhli veřejné setkání k petici proti rekonstrukci sportoviště RG a ZŠ Otto Wichterleho. Zastupitelé návrh odmítli

Prostějov, 24.4.2024 - Město Prostějov se chystá na rozsáhlou rekonstrukci sportovního areálu RG a ZŠ Otto Wichterleho. Plány však vyvolávají otázky a obavy, a tak proti nim vznikla petice. Piráti proto na úterním zasedání zastupitelstva města navrhli uspořádat veřejné setkání s občany, kteří blízko sportoviště žijí. Zastupitelstvo města však návrh odmítlo, občany tak nevyslechne.

Když už něco děláme, dělejme to pořádně

Když už něco děláme, dělejme to pořádně

Prostějov, 30.1.2024 - V Prostějově se formuje strategie rozvoje školství. Po 10 měsících nečinnosti vznikla pracovní skupina a celá věc se řešila i na školské komisi. Vše tak vypadalo nadějně, jenže pak město vydalo dotazník, na kterém chce strategii stavět, a ten je (kulantně řečeno) velmi špatný…