Může být Corrency fajn? Prostějovské nastavení nedává smysl…

9. srpna 2023
Může být Corrency fajn? Prostějovské nastavení nedává smysl…

Prostějov. 9.8.2023 - Projekt Corrency v Prostějově. Zdá se to jako dobrý nápad, ale realita je trochu jinde. Jedná se o systém podpory pro občany nad 65 let, děti do 15 let a místní obchodníky, na který půjde celkem 5 milionů korun. Město tak chce bojovat proti inflaci a podpořit ekonomiku a obyvatele, které ohrožuje nárůst cen. 

Za Piráty jsme navrhovali už loni na podzim podporu domácností s nižšími příjmy, takže jsme samozřejmě rádi, že se město alespoň trochu inspirovalo, ALE. V tomhle případě nejde úplně mluvit o tom, že je to systém zaměřený na podporu potřebných cílových skupin, jako jsou rodiny s nízkými příjmy. Jedná se spíše o plošnou akci, kterou může využít prakticky kdokoliv. Bez ohledu na příjmy domácnosti. Prioritně systém podporuje lokální podniky a až sekundárně sleduje pomoc ohroženým domácnostem, která byla však v pirátském návrhu tím hlavním. Takže ve výsledku systém nepodpoří ty, kteří pomoc potřebují, ale ty, kteří o corrency ví a jsou schopni se orientovat ve složitém systému pravidel použití. Tedy stejná kritika, která se snáší i na náš nepřehledný systém sociálních dávek…

Efektivní a zodpovědná sociální politika má být postavená na tom, aby cílila na ty, kteří to nejvíc potřebují. Současně musí nést i jisté prvky motivace a především musí podporovat takové činnosti, které jsou příležitostí rozvoje občanů města. Corrency spíš připomíná plošné dotační podpory, které jsou jednou z příčin inflace. Například v Jeseníku se však pilotní nastavení projektu Corrency povedlo, jak to tedy alespoň trochu zlepšit v Prostějově? 

Prodloužit platnost correntů do konce roku a umožnit jejich jednorázové čerpání v celkově nastavené výši nebo zavést možnost correnty převádět. Nejvyšší finanční zátěž pro domácnosti přichází totiž vždy v období září - prosinec (výdaje na školní i mimoškolní aktivity dětí), tedy mimo aktuální nastavení systému, které se soustředí na červenec a srpen, kdy je navíc většina lidí mimo své bydliště.

Prodloužit registraci subjektů, u kterých se dají correnty využít minimálně do 31. 10. 2023 a celkově rozšířit nabídku zapojených subjektů o volnočasové a sportovní oddíly. Odstranit či změnit bariéry, pro které se tyto instituce zatím zdráhají zapojit. V Prostějově je cca 30 institucí sportovního charakteru, které jsou aktivní a žádají o nějaké dotace na roční provoz. Aktuálně lze ale ve výčtu pro použití correntů nalézt jen cca 4-5 takovýchto institucí… Paradoxně schází sportovní instituce, na jejichž vedení se podílí přímo členové rady či zastupitelstva města, kteří přitom tento systém schválili. Proč tomu tak je? 

Za sebe se domnívám, že systém Corrency či jakákoliv obdobná myšlenka, může být pro podporu domácností účelná. Podstatná jsou však kritéria a pravidla, která se hned v počátku nastaví. Včetně výše částky, které se město rozhodlo do pilotního projektu věnovat. A k těm jsem kritický.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti navrhli veřejné setkání k petici proti rekonstrukci sportoviště RG a ZŠ Otto Wichterleho. Zastupitelé návrh odmítli

Piráti navrhli veřejné setkání k petici proti rekonstrukci sportoviště RG a ZŠ Otto Wichterleho. Zastupitelé návrh odmítli

Prostějov, 24.4.2024 - Město Prostějov se chystá na rozsáhlou rekonstrukci sportovního areálu RG a ZŠ Otto Wichterleho. Plány však vyvolávají otázky a obavy, a tak proti nim vznikla petice. Piráti proto na úterním zasedání zastupitelstva města navrhli uspořádat veřejné setkání s občany, kteří blízko sportoviště žijí. Zastupitelstvo města však návrh odmítlo, občany tak nevyslechne.

Když už něco děláme, dělejme to pořádně

Když už něco děláme, dělejme to pořádně

Prostějov, 30.1.2024 - V Prostějově se formuje strategie rozvoje školství. Po 10 měsících nečinnosti vznikla pracovní skupina a celá věc se řešila i na školské komisi. Vše tak vypadalo nadějně, jenže pak město vydalo dotazník, na kterém chce strategii stavět, a ten je (kulantně řečeno) velmi špatný…